Vyhledej
Královédvorská Arnika > Architektura > stavby

Sbírka pro zvon kostela sv. Víta v Borovnici aneb co nám zvony říkají

Redakce / 25.12.2016, Borovnice u Staré Paky
Vánoce jsou svátkem klidu, ale také radosti a štědrosti. Kromě dárků svým blízkým pomáháme i lidem v nouzi: můžeme kupovat na dálku kozu lidem v Africe, podpořit nemocné děti nebo přispět na veřejnou věc - třeba zvon nebo varhany v kostele. Je na vás, jestli a jak a koho letos podpoříte. Tento článek je o jednom staromódním mobilu.

O KOSTELNÍCH ZVONECH

Bylo nebylo v dávné době ve věži kostela sv. Víta v Borovnici visely tři zvony. Byly různě velké a každý z nich měl i svůj význam. Než se pustím do jejich představování, tak je nutné se zmínit ještě o jednom zvonu, ten nevisel ve věži kostela, ale v malé věžičce, kterou najdete na lodi kostela. 

Když to celé shrneme, tak náš kostel měl celkem čtyři zvony. V roce 1940 vyšel zákon o shromáždění neželezných kovů – rekvizice zvonů, ten nařizoval odevzdání zvonů, včetně jejich dokumentů pro potřeby války. V praxi to znamenalo, že většina kostelů přišla o své zvony, většinou se nechal v daném kostele pouze nejmenší zvon. Díky tomu, že byli zvony odevzdáváni i s dokumenty svého původu bylo možné po skončení války vrátit 2 184 zvonů zpět na svoje místo. Možná vám to připadá jako poměrně velké číslo, ale roztavených zvonů bylo 13 500 – 14 000. Ne všechny zvony byly z kostelních věží, jednalo se i o zvony z radničních věží. Do Borovnice se bohužel žádný zvon nevrátil a tak jediný zvon který máme, pochází ze zvonařské dílny v Hradci Králové a je z roku 1823.

O počtu a velikosti zvonů ve věži našeho kostela svědčí zvonové stolice – dřevěná konstrukce na uchycení zvonů.

O SAMOTNÝCH ZVONECH

Bývávalo zvykem, ale ne pravidlem, že největší zvon, hlavní, slavnostní, nesl název patrona kostela. Ostatní zvony nesly název po ostatních svatých, jejich vyobrazení bylo vždy na zvonu, spolu s rokem kdy byl zvon ulit a kým. 

"Náš zvon" byl nejmenší a v té době se na něho zvonilo pouze, když někdo v naši vesnici umřel. Proto se mu i dnes říká ,,umíráček“. Jeho zvuk oznamoval těm ve vesnici, i těm v nebi, že někdo odešel na věčnost Boží. Na našem zvonu je vyobrazen Jan Nepomucký, byl zhotoven v Hradci Králové v 1823 a je zdoben květy slunečnice. V roce 2015 proběhla rekonstrukce jeho uchycení a zvon byl pootočen k ose srdce zvonu.

V jeho zvonové stolici je dnes umístěný náš jediný zvon - prostřední, který sloužil ke zvonění na začátku mše svaté, v jejím průběhu – při pozdvihování, ale nejznámější zvonění je asi ,,klekání“. Dnes je v paměti klekání – zvonění večer, ale dříve se zvonilo jak ráno tak i v poledne.

"Největší zvon" – slavnostní, na něho se zvonilo při svátcích, v té době církevních, při pouti a posvícení. Při své velikosti jeho hlas zvonu byl slyšet daleko, a proto se na něho zvonila i při různých pohromách, nejčastěji požár.

Každý zvon měl svůj tón hlasu, a tak lidé věděli, který zvon zvoní, a co jim oznamuje. Když to s trochou nadsázky převedeme do dnešní doby, tak se dá říci, že zvony byly předchůdci našich mobilů.

NAROZENINY NAŠEHO KOSTELA

Náš kostel se začal stavět v roce 1720 a za rok byl postaven. Z data vyplývá, že náš kostel budu v roce 2020 slavil 300 let. Již dnes se začíná s přípravou oslav tohoto významného výročí. Jak bývá zvykem, oslavenec dostává dárky a i my chceme našemu kostelu dát dárky. Jeden už dostal – opravu malého zvonu. Na tuto opravu se finančně složili věřící. Dalším dárkem je generální oprava varhan. Ta se pomalu blíží ke konci, bude stát asi 210 000 Kč a z větší části je financována z prodeje borovnické fary. Zbytek doplatí farní úřad Pecka. 

Je opravdu náš, v něm se modlíme za nás, křtíme naše děti, loučíme se s našimi blízkými, bez něho si neumíme představit Štědrý den anebo ho používáme jako orientační bod, když nás někdo cizí chce navštívit. Byl a bude tady s námi, již pomalu 300 let hledí na nás, naši vesnici, na život v ní. Proto jako poděkování by jsme chtěli náš kostel a jeho věž doplnit o jeden zvon. Zvon slavnostní – zvon svatého Víta. 

Obracíme se na všechny lidi dobrého srdce a štědré ruky, pomozte nám uskutečnit toto přání, tento dárek. Velikost zvonu bude záležet na vaši štědrosti, kdyby byla, jak doufáme velká, že by se již nový zvon nevešel do zvonové stolice, opravila by se ještě dřevěná okna ve věži kostela, která jsou již ve velmi špatném stavu. Peníze je možné posílat na níže uvedené konto nebo vždy první neděli v měsíci se koná v kostele při mši sbírka na nový zvon.

Každý z nás ať již přispěje na zvon, nebo ne, je zván na sobotu 20. června roku 2020, kdy z peněz od štědrých dárců bude vysvěcen nový zvon pro náš kostel – ZVON SVATÉHO VÍTA, který bude následně umístěn ve věži kostela a kde se i poprvé rozezvoní, aby poděkoval všem lidem za jejich dobrotu a laskavost. 

Stane se tak nenej darem pro náš kostel, ale i darem pro další generace které budou žit v naši vesnici.

O zvonech a jejich významu, ne historicky doložených, ale z různých vyprávění a pamětí od ostatních lidí, o sbírce na nový zvon a o oslavě výročí našeho kostela vám vyprávěl

Pavel Votoček

Foto: M. Kuhnel

číslo konta na zvon sv. Víta

274697327/0300

Související články
Nejvíce adeptů na titul Vesnice roku je v Královéhradeckém kraji. Za Královédvorsko bojují Borovnice a Velký Vřešťov
Varhany na Královédvorsku
Vaše komentáře

Přečteno 3327x
 
Kontakt
















Královédvorská Arnika z.s

Doubravice č. 94, 544 51 

IČ: 26593297

Email: kralovedvorskaarnika@seznam.cz 
Telefon: 721 321 939

Číslo transparentního b. ú:
222791741/0600

25.10.2024 - V pondělí 28. října je zákaz prodeje v provozovnách nad 200 metrů čtverečních prodejní plochy a v některých dalších provozovnách.
21.10.2024 - V železničním úseku Teplice nad Metují - Broumov dojde k prodloužení výluky traťové koleje ve dnech 25.10. - 1.11.2024.
07.10.2024 - V našem kraji už máme pár kilometrů dálnice, takže informujeme o ceně dálniční známky na příští rok: výše ročního poplatku bude 2 440 Kč, měsíční známka za 460 Kč, desetidenní za 290 Kč a jednodenní za 210 Kč.

Kalendář akcí