Vyhledej
Královédvorská Arnika > Co se děje > hudba

Putování Královédvorského chrámového sboru (10) – Karlovy Vary

Redakce / 9.07.2021
Pro zahájení svého letošního prázdninového putování využil Královédvorský chrámový sbor vedený sbormistrem Vítem Havlíčkem hned první prodloužený prázdninový víkend. V sobotu 3. července 2021 ráno jsme zamířili tentokrát západním směrem do Karlových Varů, kam jsme byli pozváni účinkovat v rámci „Karlovarských varhanních večerů“, ještě spolu s varhaníkem Alfredem Habermannem.

Po krátké zastávce na cestě na Královédvorský chrámový sbor v kostele sv. Petra a Pavla v Karlových Varechoběd jsme dorazili na místo, ubytovali se a vyrazili na zkoušku a koncert do kostela sv. Petra a Pavla, který pro nekatolické lázeňské hosty nechala zbudovat v letech 1854 – 1856 hraběnka Schaumburg-Lippe. Po zdařilém koncertu, kde zazněla díla A. Vivaldiho, J. S. Bacha, J. G. Rheinbergera a C. Francka, následovala prohlídka lázní a výlet na nedaleký Klínovec s dalekým rozhledem do Čech i Německa.

Kostel sv. Petra a Pavla v Karlových VarechDruhý den ráno jsme se vypravili na náročný poznávací program. Západní Čechy jsou dávnou kulturní krajinou, kudy procházely staré obchodní cesty do Německa a ubírali se tudy čeští králové do Falce, Norimberka a dále na západ. Po cestě jsme shlédli hrad a starobylé město Loket, Bečov nad Teplou, premonstrátský klášter Teplá založený r. 1193 blahoslaveným Hroznatou, zastavili se v Mariánských Lázních na kávu a teplou oplatku na kolonádě, shlédli klasicistní zámek Kynžvart a pak už nás čekal dobrodružný přejezd v průtrži mračen na Plzeňsko do barokní perly západních Čech - Manětína. Zde v poutním kostele sv. Barbory jsme mohli obdivovat i vyzkoušet nedávno zrestaurované starobylé barokní varhany z roku 1721 (měchy jsou dokonce z roku 1530).
  
Kostel sám ještě čeká náročná rekonstrukce Královédvorský chrámový sbor v Mariánských Láznícha ani o odvezené obrazy Petra Brandla jsme neměli být ochuzeni. Odtud jsme postupovali prakticky po stopách geniálního barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho. Navštívili jím přestavěný klášter v Plasech z roku 1144 a poutní místo Mariánská Týnice. Zde jsme mohli obdivovat nejen úžasnou stavbu s odvážnou kupolí a Brandlovy obrazy z Manětína, ale především nezvyklou akustiku s dozvukem více než 8 sekund. A pak nás již vítala západočeská metropole Plzeň, kde jsem se odměnili po náročném celodenním cestování výbornou večeří.

Královédvorský chrámový sbor v katedrále sv. Bartoloměje v PlzniRáno nás čekala zkouška varhan a zpěvu v zajímavém kostele Korandova sboru Českobratrské církve evangelické. I v této moderní centrální kupolovité stavbě byla výtečná akustika, kde se výborně zpívalo. Tamější varhany nově zrestaurovala renomovaná licencovaná firma, která mohla opravovat i královédvorské varhany, kdyby nebylo od tohoto záměru farností upuštěno. Po obědě byl pak volný program a prohlídka města, někteří navštívili muzeum loutek. Bohužel zdejší vyhlášená Velká synagoga (třetí největší na světě) byla zrovna uzavřena. Dalším domluveným programem byla prohlídka kostela Nanebevzetí Panny Marie v bývalém Františkánském klášteře. Zde nám bylo nabídnuto, zda-li bychom dnes v podvečer, na svátek sv. Cyrila a Metoděje, nedoprovodili mši svatou v katedrále sv. Bartoloměje se sto metrů vysokou věží na hlavním náměstí. To byla příležitost, kterou nelze odmítnout, a tak jsme pobyt v Plzni zakončili v sídelní katedrále plzeňských biskupů provedením Missy sollemnis in C od Leopolda Koželuha. 

Nadšeni, plni dojmů i doznívajících tónů jsme nastoupili na zpáteční cestu. Západočeši jsou milí lidé. Zvali nás k dalším návštěvám i účinkování. Škoda, že je to trochu „z ruky“, ale rádi bychom si to zopakovali.

Josef Pojezdný

Související články
Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem
Putování Královédvorského chrámového sboru (2) – Praha-Zbraslav
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (4) – Kutná Hora
Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau
Putování Královédvorského chrámového sboru (7) – Praha - kostel sv. Mikuláše
Putování Královédvorského chrámového sboru (8) – Litomyšl
Putování Královédvorského chrámového sboru (9) – Velehrad a Svatý Hostýn
Královédvorský chrámový sbor premiéroval dílo německého skladatele Holmera Beckera
Violoncellista Tomáš Jamník a polský varhaník Tomasz Soczek zahrají na festivalu Hudební léto Kuks
Královédvorský chrámový sbor zazpívá v rakouském regionu Mariazell im Wienerwald
Putování Královédvorského chrámového sboru (11) – Klein Mariazell
Koncert se světovou premiérou skladby Sancta Ludmila švýcarského skladatele Frédérica Bolliho
Putování Královédvorského chrámového sboru (12) – Polička
Putování Královédvorského chrámového sboru (13) – Norimberk
Putování Královédvorského chrámového sboru (14) – Vídeň
Putování Královédvorského chrámového sboru (15) – Filipov
Putování Královédvorského chrámového sboru (16) – Krakov
Putování Královédvorského chrámového sboru (17) – Predmier
Putování Královédvorského chrámového sboru (18) – Brno
Putování Královédvorského chrámového sboru (19) – Kodaň, Vejlø, Praestø
Vaše komentáře
prostá fakta, 10.07.2021 21:04, Reagovat
Varhany v Korandově sboru zrestaurovala varhanářská firma Dlabal - Mettner s.r.o., která práce ukončila 13.9.2019. S touto firmou jednala o opravě zdejších varhan i Římskokatolická farnost ve Dvoře Králové, než od tohoto záměru ustoupila.
Zase ty varhany..., 10.07.2021 00:28, Reagovat
"Tamější varhany nově zrestaurovala renomovaná licencovaná firma, která mohla opravovat i královédvorské varhany, kdyby nebylo od tohoto záměru farností upuštěno." -
V kontextu toho článku je to úplně zbytečná poznámka. Je velká škoda, že členové KChS zřejmě nejsou schopní vynechat žádnou příležitost připomínat veřejnosti v tendenční a neúplné podobě tuto kauzu. Nezdá se mi, že tento způsob jednání je dobrým vychodiskem pro normalizaci vztahů mezi KChS a panem sbormistrem na straně jedné a farností na straně druhé.

Přečteno 1442x
 
Kontakt
















Královédvorská Arnika z.s

Doubravice č. 94, 544 51 

IČ: 26593297

Email: kralovedvorskaarnika@seznam.cz 
Telefon: 721 321 939

Číslo transparentního b. ú:
222791741/0600

25.10.2024 - V pondělí 28. října je zákaz prodeje v provozovnách nad 200 metrů čtverečních prodejní plochy a v některých dalších provozovnách.
21.10.2024 - V železničním úseku Teplice nad Metují - Broumov dojde k prodloužení výluky traťové koleje ve dnech 25.10. - 1.11.2024.
07.10.2024 - V našem kraji už máme pár kilometrů dálnice, takže informujeme o ceně dálniční známky na příští rok: výše ročního poplatku bude 2 440 Kč, měsíční známka za 460 Kč, desetidenní za 290 Kč a jednodenní za 210 Kč.

Kalendář akcí